Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Highlights
- AAA Sitka spruce top
- AAA flame maple back and sides
- 2-piece maple neck with rosewood fingerboard and crown inlays
- Grover Rotomatic tuning machines
- Rosewood Moustache style bridge
- L.R. Baggs Anthem electronics
- Gibson hardshell case
Specifications
| Top Material: | AAA Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | AAA Flame Maple |
| Neck Material: | 2-Piece Maple |
| Fingerboard Material: | Indiana Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Graduated Crowns |
| Fret: | 20 |
| Neck Profile: | Round |
| Scale Length: | 25.5" |
| Tuning Machines: | Grover Rotomatic |
| Nut: | 1.725", TUSQ |
| Bracing: | X-Bracing, Scalloped |
| Electronics: | LR Baggs Anthem |
| Controls: | Soundhole Mounted Volume, Mix Control, Phase Inversion Switch |
| Bridge: | SJ-200 Moustache, Rosewood |
| Finish: | Classic White, Gloss |
| Case: | Hardshell Case |