Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Highlights
- Sitka Spruce top
- Rosewood back and sides
- Slim body depth
- Advanced Response neck profile
- 12" radius Rosewood fingerboard with MOP Graduated Crown Inlays
- 25.5" scale length
- Moustache bridge
- Tusq nut, saddle, and bridge pins
- LR Baggs Element Bronze electronics
Specifications
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Graduated Crowns |
| Body Shape: | Super Jumbo |
| Fret: | 20 |
| Neck Profile: | Advanced Response |
| Scale Length: | 25.5" |
| Tuning Machines: | Grover Rotomatic with Kidney Buttons |
| Nut: | 1.724" Tusq |
| Bracing: | Traditional hand scalloped X-bracing |
| Electronics: | LR Baggs Element Bronze |
| Bridge: | Moustache, Rosewood |
| Finish: | Rosewood Burst |
| Case: | Hardshell Case |