Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Highlights
- Comfortable bevel body contours
- Custom Gold-Foil P90 single coil pickups
- Orange drop capacitor electronics
- Twenty-two Medium Jumbo frets
- Custom half-bridge with compensated saddles
- Custom cupcake control knobs
- Locking tuning machines
Specifications
| Body Material: | Genuine Mahogany |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25" |
| Nut: | 1.6875" Bone |
| Bridge Pick-up: | Custom Gold-Foil P-90 Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Custom Gold-Foil P-90 Single-Coil |
| Bridge: | Custom Half-Bridge with Compensated Saddles |
| Finish: | Nitrocellulose |
| Case: | Mono Gig Bag |