Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Read more from our articles here:
Martin Custom Shop Russo Music Expert Acoustic Guitars
Highlights
- Russo Music Martin Custom Shop Expert build
- Martin 12-Fret 00 Grand Concert body shape
- Italian Alpine spruce top with Martin Antique Toner gloss top color
- Russo Music hand-selected two-piece premium Wild Grain East Indian rosewood back and sides
- Martin Golden Era hand-shaped scalloped spruce braces in X-Brace pattern
- Satin-finished neck with Martin Modern Adhesive and dovetail neck joint assembly
- Golden Era Modified Low Oval neck profile with High Performance taper
- Oiled black ebony fingerboard with nineteen Standard frets
- Scalloped Diamond inlays with Red Stone and Mother of Pearl borders
- Black ebony Golden Era Modern Belly bridge with drop-in compensated bone saddle
- Slotted headstock with Golden Age 2501B relic nickel tuning machines and bone nut
- HD Zig Zag back purfling with spruce center strip and Spanish cedar ribbons
- Martin five-ply hardshell case included
Specifications
| Top Material: | Italian Alpine Spruce - Martin Antique Toner |
| Back/Sides Material: | Hand-Selected 2-Piece Wild Grain East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood - Satin Finished |
| Fingerboard Material: | Oiled Black Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Fingerboard Inlay: | Scalloped Diamonds with Red Stone and Mother of Pearl Border |
| Body Shape: | 12-Fret 00 Grand Concert |
| Fret: | 19, Standard |
| Neck Profile: | Golden Era Modified Low Oval - High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Tuning Machines: | Golden Age 2501B - Relic Nickel |
| Nut: | 1.75" Bone |
| Bracing: | Golden Era Hand-Shaped 1/4" Scalloped Spruce X-Brace |
| Bridge: | Golden Era Modern Belly Black Ebony - Compensated Bone Drop-In Saddle |
| Finish: | Gloss |
| Case: | Martin 5-Ply Hardshell (Included) |