Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Read more from our articles here:
Martin Custom Shop Russo Music Expert Acoustic Guitars
Highlights
- Russo Music Martin Custom Shop Expert build
- Martin D-14 Fret sloped shoulder "D" dreadnought body shape
- Italian alpine spruce top with Martin Aging Toner gloss top color
- Russo Music hand-selected two-piece premium Wild Grain East Indian rosewood back and sides
- Martin Golden Era hand-shaped scalloped spruce braces in forward-shifted X-Brace pattern
- Satin-finished neck with Martin Modern Adhesive and dovetail neck joint assembly
- Golden Era Modified Low Oval neck profile with High Performance taper
- Oiled black ebony fingerboard with twenty Standard frets and Mother of Pearl Style 28 inlays
- Black ebony Golden Era Modern Belly bridge with drop-in compensated bone saddle
- Grover nickel tuning machines and bone nut
- European flamed maple top binding
- HD Zig Zag back purfling with spruce center strip and Spanish cedar ribbons
- Martin five-ply hardshell case included
Specifications
| Top Material: | Italian Alpine Spruce - Martin Aging Toner |
| Back/Sides Material: | Hand-Selected 2-Piece Wild Grain East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood - Satin Finished |
| Fingerboard Material: | Oiled Black Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl 28 Style |
| Body Shape: | Sloped Shoulder D-14 Fret Dreadnought |
| Fret: | 20, Standard |
| Neck Profile: | Golden Era Modified Low Oval - High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Tuning Machines: | Grover Nickel V97-18NA StaTite 18:1 Vintage Button |
| Nut: | 1.75" Bone |
| Bracing: | Golden Era Hand-Shaped 5/16" Scalloped Spruce Forward-Shifted X-Brace |
| Bridge: | Golden Era Modern Belly Black Ebony - Compensated Bone Drop-In Saddle |
| Finish: | Gloss |
| Case: | Martin 5-Ply Hardshell (Included) |