Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Read more from our articles here:
Martin Custom Shop Russo Music Expert Acoustic Guitars
Highlights
- Russo Music Martin Custom Shop Expert build
- Martin 12-Fret "D" dreadnought body shape
- Adirondack spruce top with Martin Aging Toner gloss top color
- Russo Music hand-selected two-piece premium flamed mahogany back and sides
- Martin Golden Era hand-shaped scalloped spruce braces in X-Bracing pattern
- Satin-finished neck with Martin Modern adhesive and dovetail neck joint assembly
- Modified V neck profile with High Performance taper
- Oiled black ebony fingerboard with twenty Standard frets
- Mother of Pearl Maltese Snowflake inlays
- Black ebony Golden Era Modern Belly bridge with drop-in compensated bone saddle
- Slotted headstock with Grover tuning machines and bone nut
- HD Zig Zag back purfling with spruce center strip and Spanish cedar ribbons
- 28 Style Boltaron rosette with Antique White body binding
- Martin five-ply hardshell case included
Specifications
| Top Material: | Adirondack Spruce - Martin Aging Toner |
| Back/Sides Material: | Hand-Selected 2-Piece Premium Flamed Mahogany |
| Neck Material: | Select Hardwood - Satin Finished |
| Fingerboard Material: | Oiled Black Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Maltese Snowflake |
| Body Shape: | 12-Fret "D" Dreadnought |
| Fret: | 20, Standard |
| Neck Profile: | Modified V - High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Tuning Machines: | Grover Nickel H97-18NA Sta-Tite 18:1 |
| Nut: | 1.75" Bone |
| Bracing: | Golden Era Hand-Shaped 5/16" Scalloped Spruce X-Brace |
| Bridge: | Golden Era Modern Belly Black Ebony - Compensated Bone Drop-In Saddle |
| Finish: | Gloss |
| Case: | Martin 5-Ply Hardshell (Included) |