Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Highlights
- Arched laminated maple top and back with gloss finish
- Classic "C" shaped maple neck with gloss finish
- Laurel fingerboard with twenty-two Medium Jumbo frets
- FT-5E Filter'Tron humbucking pickups
- Adjusto-Matic bridge with secured laurel base
- Bigsby B60 vibrato tailpiece
- Graph Tech NuBone nut with vintage style open-back tuning machines
- Gold finished hardware
Specifications
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Graph Tech NuBone |
| Bridge Pick-up: | FT-5E Filter'Tron |
| Neck Pick-up: | FT-5E Filter'Tron |
| Bridge: | Adjusto-Matic with Bigsby B60 Tailpiece |
| Finish: | Gloss |
| Case: | Not Included |