Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Highlights
- Made in Japan Brian Setzer artist signature model
- Laminated maple body with rolled edges
- 1959 trestle bracing and oversized F-holes
- Vintage "V" shaped maple neck
- 9.5"-12" compound radius ebony fingerboard and rolled edges
- Period correct headstock shape and logo
- TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity humbucking pickups
- Master volume with treble bleed circuit
- Adjusto-Matic bridge with Bigsby tailpiece
- Gotoh locking tuning machines
- Hardshell case included
Specifications
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5"-12" Compound Radius |
| Fingerboard Inlay: | Pearloid Neo-Classic Thumbnail |
| Fret: | 22, Medium Jumbo |
| Neck Profile: | Vintage "V" |
| Scale Length: | 24.6" |
| Tuning Machines: | Gotoh Locking |
| Nut: | 1.685", Delrin |
| Bracing: | 1959 Trestle Bracing |
| Bridge Pick-up: | TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity |
| Neck Pick-up: | TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity |
| Controls: | Volume 1 (Neck Pickup), Volume 2 (Bridge Pickup), Master Volume |
| Bridge: | Adjusto-Matic w/ Pinned Rosewood Base & Bigsby B6CGH |
| Finish: | Smoke Orange |
| Case: | Hardshell |