Ask an Expert
Fast & Free Shipping
Hassle-Free Returns
Free Deluxe Set-up
Description
Specifications
| Body Material: | Alder, Sorted for Light Weight |
| Neck Material: | Maple, Rift Sawn |
| Fingerboard Material: | AAA Rosewood, 9MM, Round Lam |
| Fingerboard Radius: | 7.25"-9.5" Compound |
| Fingerboard Inlay: | White Micarta Dots .250", Wide at 12th |
| Body Shape: | 60 Strat |
| Fret: | 47095 Medium Vintage |
| Neck Profile: | 63 Strat Style "C" (Heavy Relic Back) |
| Scale Length: | 25.5" |
| Tuning Machines: | Vintage Style with Fender Logo |
| Nut: | Bone, 1.650" |
| Bridge Pick-up: | Hand-Wound 60/63 Strat Bridge, Dirty CC Cover |
| Middle Pick-up: | Hand-Wound 60/63 Strat Middle RWRP, Dirty CC Cover |
| Neck Pick-up: | Hand-Wound 60/63 Strat Neck, Dirty CC Cover |
| Electronics: | Vintage Modified Strat #2 |
| Controls: | 5-Way Switch, Tone Control for Nck/Mid (2,3,4,5), Tone Control for Bridge (1,2) with Tone Saver |
| Bridge: | Vintage Strat Relic |
| Finish: | Aged Fiesta Red, Journeyman Finish |
| Case: | Strat/Tele Brown FCS Case |
| Weight: | 7lbs 6.3oz |